Spłacony kredyt frankowy a pozew

Czy można pozwać bank po spłacie kredytu frankowego? Spłacony kredyt frankowy a pozew: Wiele osób, które spłaciły kredyt frankowy, zastanawia się, czy po spłacie kredytu mogą jeszcze dochodzić swoich praw … Continued

Czy można pozwać bank po spłacie kredytu frankowego?

Spłacony kredyt frankowy a pozew: Wiele osób, które spłaciły kredyt frankowy, zastanawia się, czy po spłacie kredytu mogą jeszcze dochodzić swoich praw przed sądem, a jeśli tak, to na co mogą liczyć przed sądem. Kredyty te, choć na początku wydawały się korzystną alternatywą dla kredytów złotówkowych, w rzeczywistości okazały się bardzo problematyczne. Związane było to głównie z nagłym wzrostem kursu franka, który dramatycznie zwiększył wysokość rat kredytowych.

Jakie roszczenia można sformułować w pozwie frankowym?

Jednym z głównych pytań, które zadają sobie kredytobiorcy po spłacie kredytu, jest to, czy mają jeszcze możliwość złożenia pozwu, a jeśli tak to czy ich roszczenia nie są przedawnione. Kredytobiorcy mogą jednak spać spokojnie bowiem istnieje możliwość zwrotu pieniędzy nawet po całkowitej spłacie zobowiązania.

Osoby, które już spłaciły swoje zobowiązanie, mają prawo dochodzić zwrotu środków, jakie wpłaciły do banku, w tym:

  • kapitału,
  • odsetek kapitałowych naliczonych od kwoty objętej pozwem,
  • prowizji oraz innych kosztów okołokredytowych.

Konsumenci mają prawo domagać się zapłaty określonej kwoty, a podstawą żądania jest nieważność zawartej umowy kredytowej. Spłata kredytu nie zmienia sytuacji prawnej frankowiczów, którzy w dalszym ciągu mają możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem.

Spłacony kredyt frankowy a pozew: Podstawa prawna po spłacie

Głównym powodem składania pozwów jest obecność niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych, które nie były odpowiednio omówione z kredytobiorcą i naruszały jego interesy.Klauzule abuzywne, na które powołują się kredytobiorcy w pozwach frankowych, to przede wszystkim postanowienia dotyczące sposobu przeliczania wartości kredytu oraz rat. W umowach kredytowych denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego, banki zastrzegały sobie prawo do jednostronnego ustalania kursu waluty oraz zmiany wysokości zadłużenia, co w praktyce oznaczało, że kredytobiorcy nie mieli wpływu na wysokość swojego zadłużenia.

kredyt frankowy a pozew - roszczenia

Jakie kwoty można odzyskać, składając pozew po spłaceniu kredytu?

Złożenie pozwu po spłacie kredytu frankowego otwiera szansę na odzyskanie kwot, które zostały wpłacone na rzecz banku. W przypadku pozytywnego wyroku sądu kredytobiorca może domagać się zwrotu wszystkich wpłaconych rat kredytu, odsetek, prowizji, a także innych opłat związanych z kredytem. Co więcej, sąd może zasądzić od banku zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie. W efekcie, spłacony kredyt frankowy może przynieść kredytobiorcy zwrot znacznych sum, które często sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i wymaga dokładnej analizy umowy kredytowej. W przypadku kredytów frankowych, kluczowe znaczenie mają zapisy dotyczące przeliczania kursów walut, które często były niekorzystne dla kredytobiorcy. To właśnie one stanowią podstawę do uznania umowy za nieważną. Kredytobiorcy, którzy złożyli pozew przeciwko bankom po spłacie kredytu, mają realne szanse na odzyskanie dużych sum, zapewne w znacznym stopniu zrekompensuje trudności, które związane były z wieloletnim zmaganiem się z wysokimi ratami kredytowymi.

Spłacony kredyt frankowy a pozew: Czy proces sądowy jest skomplikowany?

Wielu kredytobiorców obawia się, że złożenie pozwu po spłacie kredytu będzie skomplikowane i czasochłonne. W rzeczywistości, spłacony kredyt frankowy a pozew to często mniej wymagający proces niż w przypadku kredytów nadal spłacanych. Kredytobiorca, który uregulował swoje zobowiązanie wobec banku, nie musi już martwić się o kolejne raty ani o ryzyko wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Oznacza to, że cały proces sądowy może przebiegać sprawniej.

Pierwszym krokiem jest złożenie pozwu przez kredytobiorcę. Sąd bada umowę kredytową pod kątem klauzul niedozwolonych i w przypadku ich stwierdzenia, może orzec o nieważności całej umowy, orzekając zwrot środków wpłaconych przez kredytobiorcę w trakcie trwania umowy.

Kredytobiorca musi uzbroić się jednak w cierpliwość, ponieważ proces sądowy może być czasochłonny. Rekompensatę stanowić może jednak fakt, iż prawdopodobieństwo wygranej jest bardzo wysokie, a przez okres trwania postępowania sądowego od kwoty objętej pozwem są naliczane odsetki, przez co finalnie kwota należna kredytobiorcy pod banku może być wyższa o nawet kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy.

Czy bank może pozwać kredytobiorcę po spłacie kredytu?

Opcja złożenia pozwu po spłacie kredytu frankowego nadal budzi pewne obawy wśród kredytobiorców, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość ewentualnych działań ze strony banku. Często pojawia się pytanie, czy bank może pozwać kredytobiorcę po spłacie kredytu, szczególnie jeśli ten zdecyduje się na podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania wpłaconych pieniędzy. W praktyce jednak banki bardzo rzadko decydują się na pozwy przeciwko kredytobiorcom, którzy spłacili swoje zobowiązania.

Jeśli kredytobiorca uregulował swoje zobowiązanie zgodnie z umową, bank nie ma podstaw do dalszych roszczeń. Ponadto, postępowania sądowe są kosztowne i czasochłonne, a banki, które już poniosły straty w wyniku przegranych spraw frankowych, mogą unikać dodatkowych kosztów związanych z nowymi procesami. Spłacony kredyt frankowy a pozew to więc w praktyce bezpieczne rozwiązanie dla kredytobiorcy, który chce odzyskać swoje pieniądze. W razie podjęcia przez bank działań w ceku zabezpieczenia zwrotu spłaty kredytu, kredytobiorca przy wsparciu pełnomocnika ma możliwość dokonania potrącenia w celu skompensowania wzajemnych roszczeń, co skutkuje umorzeniem ewentualnego roszczenia kredytodawcy.

Spłacony kredyt frankowy a pozew: Przedawnienie roszczeń frankowicza

Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu złożenia pozwu, jest termin przedawnienia roszczeń. W Polsce termin przedawnienia wynosi co do zasady 6 lat. Warto jednak zwrócić uwagę, że termin ten może być liczony od momentu, w którym kredytobiorca dowiedział się o niedozwolonych klauzulach w umowie, a nie od momentu spłaty kredytu. Oznacza to, że kredytobiorcy, którzy spłacili swoje kredyty kilka lat temu, mogą nadal mieć prawo do złożenia pozwu.

Kluczowym czynnikiem jest tu orzecznictwo TSUE, które otworzyło drogę do dochodzenia roszczeń przez kredytobiorców nawet wiele lat po spłacie kredytu. Termin przedawnienia nie może bowiem upłynąć, zanim konsument poweźmie wiedzę o nieuczciwym charakterze warunku zawartego w przedmiotowej umowie. Sztywno przyjęty termin 6 letni czyni nadmiernie utrudnionym wykonywanie praw przyznanych konsumentowi przez dyrektywę 93/13 – takie wnioski wynikają z treści wyroku wydanego przez TSUE z dnia 10.06.2021 roku w sprawach połączonych od C-776/19 do C-782/19. Ważne jest jednak, aby działać szybko, ponieważ czas działa na niekorzyść kredytobiorcy, ponieważ należałoby przyjąć, iż momentem, od którego frankowicze powinni uzyskać rzetelną informację o nielegalności postanowień zawartych w umowie kredytowej, jest 30.10.2019 roku – kiedy doszło do wydania słynnego wyroku TSUE w sprawie C-260/18.

Czy warto pozywać bank po spłacie kredytu frankowego?

Coraz więcej frankowiczów decyduje się na dochodzenie swoich praw po spłacie kredytu, co może przynieść im znaczne korzyści finansowe. Jeśli umowa kredytowa zawierała klauzule niedozwolone, kredytobiorca ma prawo domagać się zwrotu wszystkich wpłaconych środków, niezależnie od tego, że kredyt został już spłacony.

Warto jednak pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i wymaga dokładnej analizy umowy przez prawnika. Jeśli zastanawiasz się nad złożeniem pozwu, warto jak najszybciej skonsultować się z profesjonalistą, aby dowiedzieć się jakie działania można podjąć w związku z umową kredytu.

Zobacz także:

FAQ: Spłacony kredyt frankowy a pozew

1. Czy mogę złożyć pozew, jeśli mój kredyt frankowy został już spłacony?

Tak, nawet jeśli kredyt został całkowicie spłacony, nadal istnieje możliwość wniesienia pozwu. Spłata kredytu nie wpływa na możliwość dochodzenia swoich praw, ponieważ banki mogą nadal być zobowiązane do zwrotu nienależnie pobranych kwot, wynikających z nieuczciwych klauzul umownych.

2. Jakie roszczenia mogę zgłosić w pozwie po spłaceniu kredytu frankowego?

Po spłaceniu kredytu frankowego możesz domagać się zwrotu nadpłaconych rat, które były wynikiem nieuczciwych klauzul indeksacyjnych. Istnieje możliwość dochodzenia zarówno unieważnienia umowy kredytowej, jak i zwrotu nadpłaconych kwot.

3. Czy istnieje przedawnienie roszczeń po spłacie kredytu frankowego?

Tak, roszczenia dotyczące spłaconych kredytów frankowych podlegają przedawnieniu. Termin przedawnienia wynosi 10 lat od dnia, w którym zostały dokonane poszczególne nadpłaty. Ważne jest więc, aby złożyć pozew w odpowiednim czasie, aby nie utracić możliwości dochodzenia roszczeń.

4. Czy po złożeniu pozwu przeciwko bankowi mogę liczyć na zwrot wszystkich nadpłat?

Możliwość uzyskania zwrotu nadpłat zależy od wyroku sądowego. Sąd może zdecydować o unieważnieniu umowy kredytowej, co wiąże się z koniecznością zwrotu przez bank nadpłaconych kwot. Jednak każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, dlatego wynik procesu nie jest gwarantowany.

5. Czy po spłacie kredytu frankowego proces sądowy jest trudniejszy?

Proces sądowy po spłaceniu kredytu frankowego nie jest trudniejszy. Spłata kredytu może wręcz ułatwić niektóre formalności, ponieważ umowa kredytowa została zakończona. Nadal jednak konieczne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów, takich jak umowa kredytowa, harmonogram spłat i dowody wpłat.


Autor Radca prawny Mateusz Tomczyk

Masz dodatkowe pytania lub chcesz uzyskać opinię prawną, czy też stworzyć dokumenty dotyczące zatrudnienia w formie pracy zdalnej?

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Skontaktuj się