Branża nieruchomości
Branża nieruchomości
Od transakcji po rozstrzyganie sporów – stworzymy solidny fundament dla Twoich sukcesów w świecie nieruchomości.
Od transakcji po rozstrzyganie sporów – stworzymy solidny fundament dla Twoich sukcesów w świecie nieruchomości.
Skontaktuj sięNieruchomości
Otocz swoją inwestycję solidnymi podstawami prawnymi
Wnikliwe i kompleksowe wsparcie w obrocie nieruchomościami
Więcej
Nasza misją jest to, aby jako Kancelaria być partnerem, który pomaga w budowaniu solidnych fundamentów na rynku nieruchomościowym.
Usługi
Profesjonalizm, doświadczenie, partnerstwo i kompleksowe rozwiązania prawne
FAQ
Na mocy przepisu art. 16 ust. 2. ustawy o księgach wieczystych i hipotece w księdze wieczystej mogą przez wpis ujawniane mogą być w szczególności następujące prawa osobiste i roszczenia.
1. Prawo najmu lub dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia;
2. Roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego; dotyczy to także roszczeń przyszłych;
3. Roszczenie wynikające z określenia zarządu lub sposobu korzystania z nieruchomości przez współwłaścicieli lub wie- czystych użytkowników;
4. Roszczenie współwłaścicieli wyłączające uprawnienie do zniesienia współwłasności;
5. Wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipoteką;
6. Prawo z umowy timeshare, o którym mowa w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o timeshare.
Powyższy katalog wskazanych praw osobistych i roszczeń jest przykładowy, albowiem przepisy ustawy mogą pozwalać na umieszczenie innych praw i roszczeń.
Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ umowa przedwstępna nie przenosi prawa własności. Pamiętać jednak należy, że zawarcie umowy u notariusza wywoła inne, silniejsze skutki prawne niż tylko zwykła umowa pisemna zawarta między stronami. Umowa przedwstępna nabycia nieruchomości zawarta w formie aktu notarialnego uprawnia strony do dochodzenia przed sądem przeniesienia prawa własności na warunkach wskazanych w tej umowie. Z kolei zawarcie umowy w formie pisemnej (spisanie jej przez strony bez udziału notariusza) wywołuje jedynie skutki w postaci możliwości dochodzenia odszkodowania w związku ze stratami jakie poniosła jedna ze stron w związku z tym, że nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli finalnej umowy, która przeniosłaby prawo własności nieruchomości na druga stronę transakcji. Ponadto mając na uwadze, że zakup czy sprzedaż nieruchomości to zazwyczaj jedna z ważniejszych decyzji w życiu oraz z uwagi na to, że umowa przedwstępna dla swej skuteczności powinna zawierać w swojej treści wszystkie istotne warunki (postanowienia umowne) właściwe dla umowy przyrzeczonej rekomendujemy, aby umowę zawrzeć przed notariuszem w formie aktu notarialnego, a wcześniej przeanalizować projekt aktu notarialnego ze swoim prawnikiem. Spisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego daje także możliwość wpisania roszczenia zakupu nieruchomości do księgi wieczystej.
Zasiedzenie nieruchomości może być niemożliwe w kilku sytuacjach, w tym:
1. Brak nieprzerwanego posiadania – zasiedzenie wymaga nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez 20 lat w dobrej wierze lub 30 lat w złej wierze. Jeśli posiadanie było przerwane lub nie było kontynuowane przez cały ten okres, zasiedzenie może być niemożliwe.
2. Posiadanie zależne – gdy posiadacz nieruchomości ma jedynie stosunek dzierżawy lub najmu, a nie posiadanie samoistne, czyli że nie włada nieruchomością tak jak właściciel (nieruchomość została wydana posiadaczowi zależnemu na mocy umowy z właścicielem). Natomiast jeśli najemca lub dzierżawca np. przestał płacić czynsz, a właściciel zaniechał dochodzenia roszczeń i jednocześnie minął czas na zasiedzenie 30 lat od momentu, gdy posiadacz zależny zaczął zachowywać się jak posiadacz samoistny to zasiedzenie będzie możliwe.
3. Niemożliwe jest zasiedzenie w przypadkach, na które nie pozwalają przepisy prawa jak np. grunty pod wodami, i co zasady drogi publiczne (z małymi wyjątkami), cmentarze.
Zespół